Nuvo Iron Self Closing Gate Spring 13” Long Black Part # SCGS13BLK
12 in stock
  • 30 days easy returns
  • Order yours before 2.30pm for same day dispatch
Guaranteed Safe Checkout
[wpforms id=”1190″ title=”true” description=”Request a call back”]
– Designed to close doors and gates automatically
– Spring is self closing
-Closing tension is adjustable
– Made of galvanized steel powder coated black
– Mounting screws included
– Manufactured from hot-rolled steel
– Installation instructions and hardware included
Installation Instruction
Position lower bracket on Post about 1” (25,4mm) from Post edge and upper bracket on gate about 1” (25,4mm) from the Gate edge.